Druhy papiera pre oznámenia, pozvánky, tablá a kalendáre

Na celom svete máme veľmi veľa druhov a odtieňov papiera, ktoré sa vyrábajú v rôznych hrúbkach (gramáži).
Hrúbku papiera neberieme klasicky na milimetre, pretože sa jedná o veľmi malé hodnoty.
Napr. hrúbka 0,05 mm nám takmer nič nehovorí. To už sú skôr mikrometre. Preto sa hrúbka papiera berie na gramy a táto je rátaná na metre štvorcové (m2). Od tejto hrúbky a hustoty papiera je automaticky rátaná gramáž papiera, ale berme to ako hrúbku papiera. Bežný kancelársky papier má hrúbku 80g/m2.
Ja používam vždy hrubšie, výhradne biele foto papiere, ktoré sú od 170g/m2 až do hrúbky 280g/m2.
Sú aj hrubšie papiere, ale tie nepoužívam, pretože ich cena je už úplne niekde inde. Nie je pravidlom, že čím ťažší papier, tým je hrubší. Veľmi záleží od jeho celkového zloženia alebo jeho štruktúry.

Papier ďalej rozdeľujeme na rôzne druhy prevedenia povrchu. Matný, lesklý, pololesklý, saténový, super lesklý alebo papier so štruktúrou. Samozrejme je omnoho viac typov papiera.
Všetky tieto papiere môžu mať rôzne farebné prevedenie povrchu alebo je papier plnofarebný.

V mojej ponuke pre oznámenia a pozvánky nájdeme rôzne druhy papiera, ktoré si tu podrobne popíšeme a uvedieme, ktorý papier sa na akú tlač hodí. Podľa toho si môžete vybrať ten správny papier pre vašu objednávku. Všetky druhy papiera ale nie sú dostupné pre každé oznámenie, pozvánku alebo kalendár!
Objednávkové formuláre sú vypracované tak, aby pre každé položky boli dostupné len tie druhy papiera, ktoré sa na konkrétne položky naozaj hodia a vyzerali čo najkrajšie.

Tu je zoznam všetkých papierov, ktoré mám v ponuke. Kliknutím na názov konkrétneho papiera sa presuniete k jeho popisu.

Názov bežného papiera Kvalita
  Office glossy
  Photo glossy
  Photo matte
  Obojstranný photo glossy + matte
  Obojstranný photo matte + matte
  Samolepiaca etiketa
  Biele a farebné poštové obálky
  Farebné papiere
 
Názov špeciálneho papiera Kvalita
  Satin / Saténový - drahší papier
  Labyrinth glossy - drahší papier
  Labyrinth matte - drahší papier
  Leather glossy - drahší papier
  Leather matte - drahší papier
  Linen glossy - drahší papier
  Linen matte - drahší papier
  Bio glossy - drahší papier
  Bio matte - drahší papier

Pre zväčšený náhľad vzorky papiera (štrukturované papiere), kliknite na štvorček vpravo hore nad typom alebo na odtieň papiera.

Bežné papiere :

Office glossy 280g/m2  
Popis: Tento fotografický papier je vysokej bielosti s lesklým prevedením. Prevedenie je úplne rovnaké ako pri lesklej fotografii urobenej vo fotolabe. Lícna (predná) strana má hladký vysoko lesklý biely povrch. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má hladký matný povrch bez reklamy a lesku. Farebný odtieň je rovnaký ako na prednej strane.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa na všetky druhy oznámení a pozvánok. Je to jeden z najlepších papierov v mojej ponuke.
Na tlač menoviek a pozvánok k stolu používam tenší papier (170g - Photo glossy).
Photo glossy 230g/m2, 200g/m2, 170g/m2 a 140g/m2  
Popis: Tento fotografický papier je vysokej bielosti s lesklým prevedením. Lícna (predná) strana má úplne biely hladký povrch s jemnučkou zanedbateľnou štruktúrou. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má o niečo tmavšie prevedenie. Povrch má drsnejší bez lesku a textu, podobný je povrchu ako u bežného kancelárskeho papiera.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa na úplne všetky druhy oznámení a pozvánok.
200g papier používam na tlač pamätných tabiel v rozmere A3. 170g papier používam na tlač kalendárov rozmeru A4 a menoviek na stôl.
140g papier používam len na tlač kalendárov v rozmere A3.
Photo matte 230g/m2 a 180g/m2  
Popis: Tento fotografický papier je vysokej bielosti s matným prevedením, ktorý neobsahuje žiadny lesk. Lícna (predná) strana má hladký biely povrch podobný bežnému kancelárskemu papieru s kvalitnejším prevedením. Má úplne odlišný povrch ako je tomu pri matnej fotografii urobenej vo fotolabe. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má o niečo tmavšie prevedenie bez textov. Má takmer rovnaký povrch ako u bežného kancelárskeho papiera.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa na všetky druhy oznámení a pozvánok.
Tenší papier (180g) používam na tlač menoviek na stôl.
Obojstranný photo glossy + matte 220g/m2  
Popis: Tento fotografický papier je vysokej bielosti s lesklým a zároveň matným prevedením. Lícna (predná) strana má úplne biely hladký lesklý povrch s jemnučkou štruktúrou a rubová (zadná) strana má rovnaký povrch bez lesku. Tento papier je kombinácia papiera Photto glossy a Photo matte, ktoré boli spomenuté vyššie. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch.

Na akú tlač použiť tento papier: Používam ho len na oznámenia a pozvánky, ktoré sa tlačia po oboch stranách.
Obojstranný photo matte + matte 220g/m2  
Popis: Tento fotografický papier je vysokej bielosti s matným prevedením a jemnou štruktúrou po oboch stranách. Papier neobsahuje žiadny lesk. Tento papier je kombinácia papiera Photo matte. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch.

Na akú tlač použiť tento papier: Používam ho len na oznámenia a pozvánky, ktoré sa tlačia po oboch stranách.
Samolepiaca etiketa (matná alebo lesklá) 90g/m2  
Popis: Jedná sa o samolepiace etikety vysokej bielosti s matným alebo lesklým povrchom. Matné etikety majú až do vypredania zásob zaoblenie hrán 2,5 mm a bielo-šedý povrch. Nové matné etikety majú rovnaký povrch ako papier Photo matte. Lesklé etikety majú rovnaký povrch ako papier Photo glossy. Nové etikety sú odolné voči vode a vlhkosti. Po dotyku rukami na nich nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Etikety sú na nosnom tenkom papieri, ktorý až v prípade použitia odstránite a etiketu prilepíte na požadované miesto. Lesklé a nové matné etikety zaoblenie hrán nemajú. Ďakovné kartičky sú taktiež bez zaoblenia hrán.
Pri objednávke iného rozmeru sú taktiež všetky strany bez zaoblenia hrán. Etikety môžem tlačiť až do rozmeru A4.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodia sa na všetky druhy etikiet pre svadobné vínko, pálenku alebo ďakovné kartičky.

Špeciálne papiere (pre náročnejších).
Za jedno oznámenie alebo pozvánku si priplatíte 20%, ale oznámenia sú omnoho krajšie. Oznámenia a pozvánky na tento papier objednávajte klasicky pomocou objednávkového formulára. Pri spracovaní objednávky vám bude vypracovaná nová cenová kalkulácia pre všetky položky, v ktorých budú použité tieto špeciálne a štruktúrované papiere. Tieto papiere sú drahšie oproti ostatným bežným papierom v mojej ponuke, takže preto je u nich tá vyššia cena. V objednávkových formulároch sa pri výbere takýchto papierov ceny nemenia. Ceny budú upravené až pri potvrdení vašej objednávky! Špeciálne papiere sú taktiež všetky odolné voči vode a vlhkosti, ale môžu na nich zostať tmavé škvrny od kvapiek vody. Matné štrukturované papiere odporúčam na tlač bledších pozvánok a lesklé štrukturované papiere sa hodia úplne na všetky typy oznámení a pozvánok.

Satin / Saténový 270g/m2   (vyššia cena)
Popis: Tento hrubší fotografický papier je vysokej bielosti s lesklo-matným prevedením. Lícna (predná) strana má biely hladký povrch so silnejšou saténovou štruktúrou. Prevedenie povrchu je takmer identické ako pri matnej fotografii urobenej vo fotolabe. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má svetlejší odtieň a hladký povrch bez lesku.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa bezkonkurenčne na všetky druhy oznámení a pozvánok.
Vrelo tento papier odporúčam. Je to jeden z najlepších papierov v mojej ponuke.
Labyrinth glossy 230g/m2   (vyššia cena)
 
Popis: Tento štruktúrovaný lesklý papier je vysokej bielosti s výraznejšou textúrou na celom povrchu papiera. Lícna (predná) strana má biely hrboľkatý povrch vysokého lesku so štruktúrou bludiska. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má o niečo tmavší odtieň s hladkým povrchom bez lesku.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa bezkonkurenčne na úplne všetky druhy oznámení a pozvánok. Oznámenia vytlačené na tento papier naberajú inú dimenziu pohľadu na oznámenia. Tento papier si zvoľte, pokiaľ nechcete mať klasické oznámenie na obyčajných hladkých papieroch. Vrelo tento papier odporúčam. Je to jeden z najlepších papierov v mojej ponuke.
Labyrinth matte 230g/m2   (vyššia cena)
 
Popis: Tento štruktúrovaný matný papier je vysokej bielosti s výraznejšou textúrou na celom povrchu papiera. Lícna (predná) strana má biely hrboľkatý povrch bez lesku so štruktúrou bludiska. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má o niečo tmavší odtieň s nevýrazným textúrovaným povrchom bez lesku.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa bezkonkurenčne na úplne všetky druhy oznámení a pozvánok. Oznámenia vytlačené na tento papier naberajú inú dimenziu pohľadu na oznámenia. Takýto papier si zvoľte, pokiaľ nechcete mať klasické oznámenie na obyčajných hladkých papieroch. Tento typ papiera odporúčam iba na bledé pozvánky a oznámenia.
Leather glossy 230g/m2   (vyššia cena)
 
Popis: Tento štruktúrovaný lesklý papier je vysokej bielosti s výraznou textúrou na celom povrchu papiera. Lícna (predná) strana má biely hrboľkatý povrch vysokého lesku so štruktúrou kože. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má o niečo tmavší odtieň s nevýraznejším textúrovaným povrchom bez lesku.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa bezkonkurenčne na úplne všetky druhy oznámení a pozvánok. Oznámenia vytlačené na tento papier naberajú inú dimenziu pohľadu na oznámenia. Tento papier si zvoľte, pokiaľ nechcete mať klasické oznámenie na obyčajných hladkých papieroch. Vrelo tento papier odporúčam. Je to jeden z najlepších papierov v mojej ponuke.
Leather matte 230g/m2   (vyššia cena)
 
Popis: Tento štruktúrovaný matný papier je vysokej bielosti s výraznou textúrou na celom povrchu papiera. Lícna (predná) strana má biely hrboľkatý povrch bez lesku so štruktúrou kože. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má o niečo tmavší odtieň s nevýraznejším textúrovaným povrchom bez lesku.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa bezkonkurenčne na úplne všetky druhy oznámení a pozvánok. Oznámenia vytlačené na tento papier naberajú inú dimenziu pohľadu na oznámenia. Takýto papier si zvoľte, pokiaľ nechcete mať klasické oznámenie na obyčajných hladkých papieroch. Tento typ papiera odporúčam iba na bledé pozvánky a oznámenia.
Linen glossy 230g/m2   (vyššia cena)
 
Popis: Tento štruktúrovaný lesklý papier je vysokej bielosti s výraznejšou textúrou na celom povrchu papiera. Lícna (predná) strana má biely hrboľkatý povrch vysokého lesku so štruktúrou tkaného plátna. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má svetlý odtieň s jemným textúrovaným povrchom bez lesku.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa bezkonkurenčne na úplne všetky druhy oznámení a pozvánok. Oznámenia vytlačené na tento papier naberajú inú dimenziu pohľadu na oznámenia. Tento papier si zvoľte, pokiaľ nechcete mať klasické oznámenie na obyčajných hladkých papieroch. Vrelo tento papier odporúčam. Je to jeden z najlepších papierov v mojej ponuke.
Linen matte 230g/m2   (vyššia cena)
 
Popis: Tento štruktúrovaný matný papier je vysokej bielosti s výraznejšou textúrou na celom povrchu papiera. Lícna (predná) strana má biely hrboľkatý povrch bez lesku so štruktúrou tkaného plátna. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má svetlý odtieň s jemným textúrovaným povrchom bez lesku.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa bezkonkurenčne na úplne všetky druhy oznámení a pozvánok. Oznámenia vytlačené na tento papier naberajú inú dimenziu pohľadu na oznámenia. Takýto papier si zvoľte, pokiaľ nechcete mať klasické oznámenie na obyčajných hladkých papieroch. Tento typ papiera odporúčam iba na bledé pozvánky a oznámenia.
Bio glossy 230g/m2   (vyššia cena)
 
Popis: Tento štruktúrovaný lesklý papier je vysokej bielosti s výraznou textúrou na celom povrchu papiera. Lícna (predná) strana má biely hrboľkatý povrch vysokého lesku so štruktúrou molekúl zväčšených pod mikroskopom. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má o niečo tmavší odtieň s výraznejším textúrovaným povrchom bez lesku.

Na akú tlač použiť tento papier:
Hodí sa bezkonkurenčne na úplne všetky druhy oznámení a pozvánok. Oznámenia vytlačené na tento papier naberajú inú dimenziu pohľadu na oznámenia. Tento papier si zvoľte, pokiaľ nechcete mať klasické oznámenie na obyčajných hladkých papieroch. Vrelo tento papier odporúčam. Je to jeden z najlepších papierov v mojej ponuke.
Bio matte 230g/m2   (vyššia cena)
 
Popis: Tento štruktúrovaný matný papier je vysokej bielosti s výraznou textúrou na celom povrchu papiera. Lícna (predná) strana má biely hrboľkatý povrch bez lesku so štruktúrou molekúl zväčšených pod mikroskopom. Po dotyku rukami na ňom nezostávajú žiadne stopy po prstoch. Rubová (zadná) strana má o niečo tmavší odtieň s výraznejším textúrovaným povrchom bez lesku.

Na akú tlač použiť tento papier: Hodí sa bezkonkurenčne na úplne všetky druhy oznámení a pozvánok. Oznámenia vytlačené na tento papier naberajú inú dimenziu pohľadu na oznámenia. Takýto papier si zvoľte, pokiaľ nechcete mať klasické oznámenie na obyčajných hladkých papieroch. Tento typ papiera odporúčam iba na bledé pozvánky a oznámenia.

Poštové obálky a farebné papiere (pre zobrazenie väčšieho náhľadu kliknite na niektorý malý farebný štvorček):

Poštové obálky 80g a 120g
 
Popis: Samolepiace poštové obálky veľkosti C6 (162x114 mm) s obj. kódom OBL-SML-C používam iba bielej farby. Tieto majú váhu 80g/m2. Poštové obálky so šípovou olizovacou klopou (euro flap) veľkosti C6 (162x114 mm) s obj. kódom OBL-OLZ-C sú kvalitnejšie a ponúkam ich v týchto farebných odtieňoch: biela, biela so štruktúrou, biela vrúbkovaná, krémová, krémová so štruktúrou, žltá, zlatožltá, oranžová, červená, ružová, orgovánová, modrá, tmavomodrá a zelená. Tieto obálky majú váhu 120g/m2. Všetky poštové obálky sú matné bez lesku. Obálky so štruktúrou majú hrboľkatý povrch a vrúbkovaná obálka má jemné pásové vrúbky zľava hore doprava. Modrá, červená, zelená a žltá euro flap obálka bude naďalej tlačená zo starých zásob, ktorých rozmer je 176x121mm (až do ich minutia).

Samolepiaca poštová obálka OBL-SML-C Olizovacia poštová obálka OBL-OLZ-C (euro flap)

Na akú tlač použiť tento papier: Je potrebné pripomenúť, že bežné tlačiarne bielu farbu nenamiešajú. To znamená, že využívajú napr. biely alebo farebný podklad papiera (obálky). Keď budem napríklad tlačiť na bielu obálku nejaký svetlý objekt, tak na obálke ho nemusí vôbec vidieť, keďže je úplne biely a nemá žiadne tmavšie obrysy. Keď napríklad na červenú obálku natlačím bielu holubicu, tak na obálke bude vidieť len úplne slabé obrysy tmavších okrajov holubice a vnútro holubice bude mať farebný podklad obálky, ktorú ste si zvolili. Je to tým, že tú bielu farbu nemá tlačový stroj z čoho namiešať, takže na obálku vôbec nič nenatlačí. Toto si treba uvedomiť, pokiaľ si dávate tlačiť na farebné obálky nejakú potlač. Ja to skrátka nijako neovplyvním a nedá sa ani reálny výsledok po tlači vidieť na monitore. Čím tmavšia obálka a bledší objekt je potrebné natlačiť, tak tým je výsledok tlače nerealistickejší. Objekty, ktoré mám v ponuke pre potlač na farebné obálky sú prispôsobené tak, aby aspoň trošku vyzerali na tmavších obálkach realisticky. Farba obálok v náhľadoch je len informatívna, pretože správne zobrazenie odtieňa závisí hlavne na nastavení vašeho monitora.
Farebné papiere 80g/m2
 
Popis: Jedná sa o klasický nelesklý farebný kancelársky papier rovnakej farby na oboch stranách.
V mojej ponuke mám tieto pastelové odtiene: biela, krémová, broskyňová, citrónová, svetlozelená a zlatá.
Na sklade mám aj iné odtiene v obmedzenom množstve. Tieto sú k dispozícii len do vypredania zásob (oranžová, bledožltá, bledomodrá, tehlovočervená a bledozelená). A máte záujem o tieto výpredajové papiere, tak v objednávkovom formulári do poznámky uveďte, že máte záujem o konkrétnu farbu z výpredaja. Ceny sú rovnaké.

Na akú tlač použiť tento papier: Tento papier používam len na tlač svadobného menu. Farby papiera v náhľadoch sú iba informatívne, pretože správne zobrazenie odtieňa závisí hlavne na nastavení vašeho monitora.
Posledná aktualizácia: 23.5.2019
Vrátiť späť hore